تفاوت شماره تلفن و سرشماره خط استانی و کشوری

شماره استانی و کشوری

از سرشماره کشوری و استانی چه می دانید؟ سرشماره خطوط تلفن به شماره تماس مورد نظری گفته می شود که با شماره گیری آن اعداد، امکان اتصال به مشترک یا مشترکین مورد نظر فراهم می گردد. سرشماره ها حاوی کدهای مشخص و به خصوصی هستند که نمایانگر تکنولوژی مورد استفاده برای خطوط، اپراتور ارائه دهنده سرویس، شهر محل استفاده و شماره اختصاصی مشترک است.

به عنوان مثال شماره ای با مشخصات 02191099000 خط تلفن اینترنتی با تکنولوژی سیپ ترانک بوده و از آنجا که کد 021 در ابتدای آن قرار گرفته به معنای ثبت نام و فعالسازی در شهر تهران است. پیش شماره 9109 سرشماره ارائه شده توسط اپراتور پیشگامان و 9000 شماره اختصاصی مشترک است. به همین صورت شماره 02191015510 خط تلفن اینترنتی با تکنولوژی سیپ ترانک و فعال شده در شهر تهران است.

پیش شماره 9101 سرشماره ارائه شده توسط اپراتور آسیاتک و 5510 شماره اختصاصی مشترک است. لیست کامل پیش شماره اپراتورهای مختلف را در اینجا می توانید مشاهده فرمایید.

تفاوت سرشماره خطوط استانی و کشوری در چیست؟

اپراتورهای ارائه دهنده سرویس خطوط تلفن اینترنتی به دو روش اقدام به واگذاری سرشماره های مورد استفاده می کنند، سرشماره کشوری و استانی. هر یک از این سرشماره ها دارای ویژگی هایی هستند که در ادامه به بیان آن می پردازیم.

سرشماره استانی

این دسته از خطوط تلفن با کد استان شروع می شوند و بعد از آن پیش شماره اپراتور و سپس شماره اختصاصی مشترک قرار می گیرد. برای استفاده از این خطوط تفاوتی نمی کند که شما در کدام شهر یا شهرستان استان محل اقامت خود باشید، کد استانی برای تمام مشترکین یک استان به صورت یکپارچه قابل استفاده است.

به عنوان مثال در صورتی که مشترک در شهر ورامین یا فیروزکوه تمایل به استفاده از خط تلفن داشته باشد، می تواند از طریق کد استانی 021 شماره دلخواه را دریافت نماید.

برای استفاده از سرشماره استانی در داخل استان نیازی به گرفتن کد استانی نیست و هر یک از افراد می توانند با گرفتن شماره 8 رقمی، اقدام به برقراری ارتباط کنند. به عنوان مثال در صورتی که هر یک از شهروندان در داخل تهران بخواهند با تلینا ارتباط تلفنی برقرار کنند، بدون گرفتن کد 021 و تنها با وارد کردن شماره 91099000 امکان ارتباط خواهند داشت.

در حال حاضر اپراتورهای آسیاتک و شاتل با پوشش دهی کامل کشوری برای تمامی استان ها دارای بیشترین سرشماره استانی و داده پردازی رسپینا با پوشش دهی تنها برای یک استان، کمترین میزان پوشش دهی را در بین تمامی اپراتورها دارد. مشترکین محترم میبایست قبل از تهیه سرویس با سرشماره استانی، از پوشش دهی اپراتور مورد نظر خود مطمئن شوند.

سرشماره کشوری

این دسته از خطوط با کد 094 شروع می شوند و بعد از آن پیش شماره اپراتور و سپس شماره اختصاصی مشترک قرار میگیرد. به عنوان مثال در شماره xx094220800 ، سه رقم اول 094 مشخص کننده سیپ ترانک با سرشماره کشوری، سه رقم بعد 220 مشخص کننده نام اپراتور که در این مثال آسیاتک است و الباقی شماره ها، کد اختصاصی مشترک هستند.

این خطوط برای تمامی مشترکین در سرتاسر ایران قابل ارائه و استفاده است و محدودیتی به لحاظ موقعیت جغرافیایی ایجاد نمی کند.

مشترکین استفاده کننده از سرشماره های کشور در نظر داشته باشند که برای برقراری تمامی تماس های خروجی چه در داخل و چه در خارج از استان محل سکونت نیاز به گرفتن شماره مقصد به همراه کد استان دارند. به عنوان مثال اگر از طریق سرشماره کشوری قصد گرفتن شماره تلینا را دارید، می بایست حتما شماره را به همراه کد استانی و بصورت 02191099000 وارد نمایید.

هم اکنون اپراتورهای آسیاتک و رسپینا از طریق سرشماره های 094220 و 094260 اقدام به واگذاری خطوط تلفن کشوری می کنند.

نتیجه گیری

در حالت کلی و به دلایلی از جمله سهولت در شماره گیری، ماندگاری در ذهن افراد و همچنین ملموس بودن بیشتر سرشماره های استانی، استفاده از این خطوط برای کسب و کارها پیشنهاد می گردد. اما در پاره ای اوغات مانند تمایل به مشخص نبودن موقعیت جغرافیایی شماره تماس یا الزام بر استفاده از خدمات سرشماره کشوری به هر علت، این سرشمارها نیز پیشنهاد می شود.

نیاز به مشاوره دارید؟

همکاران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

علی هوشمند مقدم
2 دیدگاه
 1. [(لطف اله قائدی*قلم*)] 1399/07/04 در 19:06 پاسخ

  درودبرشما دوستان.
  وقت خوش.
  سوالی داشتم وتمنای اجابت جواب.
  این شماره مربوط لبه کجاست؟به نظرمی رسه (نحوه ی قرارگرفتن اعداد)وهمچنین (تعدادارقام)مشکل داره:
  587907 7 27 94+
  چنانچه مشاهده می فرمائید تعدادارقام(11) وفاصله بین ارقام (2و4)
  (7و7)و(7و5) هست.
  درخاتمه پیشاپیش،سپاسگزارم.[(لطف اله قائدی*قلم*)]

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  همین الان فرم زیر را پر کنید ...

  اگر تمایل دارید دموی نرم افزار را برایتان ارسال کنیم.